ВІЗИТ ДО КОРОПЩИНИ ТА СОСНИЧЧИНИ

У четвер, 23 липня, Анатолій Євлахов відвідав з робочим візитом Сосниччину та Коропщину.

Основним завданням візиту було обговорення питань децентралізації, податкового законодавства, реформи освіти та медицини, пошук шляхів вирішення проблеми фінансування бюджетників тощо.

Першою була зустріч з аграріями Сосниччини на базі підприємства ФГ Хутірське, керівник підприємства Михайло Григорович ознайомив депутата, керівництво району і своїх колег-аграріїв з роботою свого підприємства, поділився враженням від нових правил оподаткування податку на додану вартість. Анатолій Сергійович доповів про останні зміни в законодавстві, що стосуються аграріїв, про вимоги МВФ щодо відміни пільг для аграрної галузі, які мали шанс бути затвердженими останнього пленарного тижня, проте групою депутатів на чолі з Анатолієм Євлаховим відповідні зміни були заблоковані і на рівні податкового комітету і в залі парламенту. Також депутат розповів про перспективи скасування додаткових мит, які введені на початку року. «Парламент підтримав уряд в частині введення додаткових мит для вирівнювання бюджету і стабілізації курсу, проте вже сьогодні уряд усвідомив свою помилку. Мита, які мали б наповнити бюджет, обернулись зниженням обсягу експорту, а 10% зростання вартості засобів захисту рослин, добрив, запасних частин і насіння матиме негативні наслідки вже восени, так як аграрії були змушені економити, що вплине на урожайність, уже вдалось переконати уряд, сподіваюсь, до осінньої посівної ми матимемо зниження цін на імпортні складові для аграріїв, які у нас не виробляються», – зазначив Анатолій Євлахов.

Прозвучала думка одного з аграріїв щодо заміни пільгового оподаткування дотаціями за прикладом західних країн. «Європейські країни та США мають чітку систему дотацій, проте у наших реаліях вона може обернутися загибеллю малих і середніх фермерів, адже дотації – це залежність від держави. Коли я запитую: чи хочете ви бути залежні від чиновників, всі відповідають – ні. Агропромисловий комплекс – це сьогодні четверта частина економіки України, кожна четверта гривня зарплати та пенсії зароблена нашими хліборобами, тому я прихильник не втручатися в цей процес, чинні норми закону передбачають, що пільгове оподаткування діє до 2018 року, до того часу потрібно разом з аграріями шукати дієвий механізм вирішення даного питання, а не поспіхом нищити єдину перспективну галузь, яка нічого не просить від держави», – наголосив Анатолій Сергійович.

Наступним  у робочій поїздці був візит до перлини краю – Сосницького літературно-меморіального музею О. П. Довженка.  Керівник музею Любов Наконечна провела депутату коротку екскурсію. Анатолій Сергійович поклав квіти до пам’ятника видатного класика світового кінематографу. Тут же, під мальовничими довженковими вишнями, відбулась зустріч з громадою селища: педагогами, активістами, підприємцями. В ході зустрічі обговорено проблеми фінансування освітньої галузі та медицини, проблеми сільських фермерів-одноосібників, питання децентралізації та об’єднання громад. На зауваження, що держава повинна сама вирішити, де будуть центри громад і які школи слід оптимізувати, Анатолій Сергійович відповів: «Вирішення питання закриття некомплектних шкіл держава віддала на місця не тому, що хоче зробити поганою місцеву владу, а тому що з Києва неможливо об’єктивно оцінити реальний стан справ. Ми маємо школу в Сосниці, де один учень коштує державі 9 тисяч гривень, і таку ж школу в селі, де учень коштує 40 тисяч гривень. При цьому за результатами ЗНО найкращі учні у Сосниці, де на їхнє навчання витрачається менше. Це все, що бачить міністерство в Києві, насправді на місцях ситуація набагато складніша, адже, закривши школу, постає не менш кричуща проблема – як по вбитих дорогах організувати підвіз учнів, особливо у зимовий період, як організувати цей підвіз без достатньої кількості автобусів, що робити з педагогами, які втратять роботу. Ці питання неможливо вирішити в Києві, так само як і об’єднати громади».

Програма перебування продовжилась на Коропщині, першим пунктом візиту була місцева лікарня. Ще під час виборів Анатолій Сергійович зобов’язався вирішити питання фінансування завершення ремонту закладу. На терасі перед входом Анатолій Сергійович провів зустріч з персоналом лікарні. «Цього року нашу Коропську лікарню включено до програми фінансування, підписану міністром. Зараз завданням №1 є домогтися якнайшвидше виділити ці кошти та освоїти у повному обсязі на лікарню, а не на «відкати» чиновникам в області», – розповів депутат.

Головний лікар Стефанія Миронова розповіла депутату про проблеми, які є у лікарів, про відсутність достатнього фінансування закупівлі лікарських засобів, які подорожчали, а фінансування залишилось на рівні минулого року.

«Зміни до законів, які Стефанія Василівна ще восени запропонувала мені, були внесені до парламенту. Прибрати абсурдну норму, яка передбачала штрафи бюджетним установам за несвоєчасну виплату заробітної плати, з позиції законотворення не є проблемою – це лише кілька речень. Проте пояснити членам профільного комітету, що немає провини головного лікаря в тому, що держава не в повній мірі фінансує виплату заробітної плати, виявилось досить складно. У комітеті з 7 членів лише 1 пройшов по мажоритарному округу, решта тих, хто пройшов по списках партій, напевно, ніколи не була в регіонах і не знає реалій життя. На жаль, я не отримав достатньої підтримки комітету, хоча профспілки медиків і освітян підтримали наш законопроект і благали членів комітету проголосувати за нього. Працюю над тим, щоб переконати людей безпосередньо в залі проголосувати за мій законопроект навіть без підтримки комітету, позитивний досвід уже є на прикладі закону про ціни на молоко», – доповів Анатолій Євлахов.

На черзі була Коропська ЗОШ ім. Шевченка. Анатолій Сергійович зустрівся з персоналом школи, обговорили питання реформування освіти. Головною проблемо освітян є недостатнє фінансування галузі. Анатолій Сергійович розповів про своє бачення вирішення питання, а також про перспективу індексації заробітних плат і пенсій уже в серпні-вересні, а не в грудні, як анонсує уряд.

Наступним закладом, який відвідав народний депутат, був місцевий спортивний комплекс «Ополон». «Порівняно сучасний та практичний спортивний заклад з футбольними полями та тенісними кортами має величезну проблему – опалення. На жаль, країна шукала дешевий газ, а не займалась енергоощадністю. Сьогодні маємо чудове приміщення, яке взимку неможливо обігріти», – наголосив Анатолій Сергійович. Депутат взяв до уваги необхідність заміни газового котла на твердопаливний та звернувся до голови РДА і районної ради з клопотанням розглянути можливість заміни підлоги у спорткомплексі, залучивши місцеві лісові господарства.

На завершення візиту до Коропа депутат відвідав сучасне підприємство з виробництва органічної продукції ФГ «Золотий Пармен». Це одне з трьох подібних підприємств на теренах області, яке виробляє органічну продукцію без використання хімічних засобів і мінеральних добрив. Керівник підприємства Микола Мисник ознайомив депутата з роботою господарства і продукцією власного виробництва. Процес сертифікації та доведення продукції до екологічно чистого рівня потребує не лише значних коштів, а й часу і витримки, адже на відміну від традиційного сільського господарства, в органічному потрібен час на доведення продукції до відповідного рівня, тому мало хто сьогодні вкладає кошти в майбутнє, а намагається отримати все одразу, засіваючи роками соняшник або кукурудзу.

Анатолій Євлахов був вражений побаченим, у ході зустрічі він сказав: «Мені приємно бачити підприємство, яке зберегло попередні здобутки і навіть сьогодні нарощує обсяги виробництва. Це хороший приклад для всіх, хто має бажання працювати на землі, а не сидіти, склавши руки. Як бачимо, в Україні є люди здатні робити щось не лише для себе, а й для громади й держави».

Програма перебування продовжилася в смт Понорниця, де народний депутат відвідав місцеву лікарню і школу.

У ході візиту до лікарні Анатолій Сергійович обговорив перспективи закладу в складі об’єднаної громади, адже заклад має величезну площу, яка не використовується, і громада не буде спроможна її утримувати у нинішньому вигляді, потрібно частину приміщення консервувати, щоб зекономлені на опаленні та утриманні кошти можна було спрямувати на лікування.

Передував зустрічі з громадою візит до Понорницької школи, де депутата зустріла та ознайомила з роботою закладу директор закладу Інна Чепік. Анатолій Сергійович був вражений не лише красою і сучасністю закладу, а й величезною кількістю кімнатних квітів і рослин, якими, звісно, не забезпечує держава, а їх наявність є хобі керівника закладу, яка надихає до цього і своїх колег. Усе це, поряд з креативним оформленням класів, власноруч зробленими плакатами, стендами тощо робить школу по-домашньому затишною та комфортною для навчання.

У приміщенні школи народний депутат провів зустріч з громадою Понорниці. Було обговорено питання об’єднання громад, болюче питання щодо ситуації з лікарнею, проведення місцевих виборів тощо. «Всі ми перебуваємо в однакових умовах, однаково недофінансовуються бюджетні заклади всіх селищ та районів, саме тому ми їздимо лікуватись чи навчатись до Чернігова, Києва. Питання лікарні не вирішує депутат, це вирішує громада. Яке ви приймете рішення, таке я підтримаю. Звісно, крім проблем недофінансування, є питання і керівництва. Ми перебуваємо в чудовій школі, в Коропі є не менш чудова лікарня, їх керівники також не мали достатнього фінансування, проте знайшли можливість зробити так, щоб туди хотілось їхати лікуватись і навчатись. Сьогодні перед понорницькою громадою не стоїть питання закриття лікарні, вона по суті існує лише на папері, адже в ній всього два лікарі. Сьогодні потрібно зберегти для Понорниці можливість надання якісної первинної медичної допомоги, для цього потрібно зберегти те, що залишилось від лікарні, та обладнати додатково необхідною технікою, автомобілями тощо. Основним своїм завданням я бачу не закриття чи збереження шкіл, лікарень – як вирішите ви, я підтримаю, адже вам тут жити – моє завдання, над чим я працюю останні кілька місяців, щоб понорницька громада, як і будь-яка інша з мого округу, була дійсно спроможна утримувати достатні для громади інфраструктурні заклади. Наразі реформа з децентралізації написана під одну копірку, проте особливості нашого краю не можна порівнювати з центром чи півднем України. Тому я прагнутиму зробити так, щоб ви могли розпоряджатися тими благами, які у вас є. Адже всі куратори реформи розповідають про великі земельні ресурси, а у нас немає таких ресурсів, проте є ліс, гриби, ягоди, торф, пісок – це повинно повернутись з Києва у власність громади або легалізуватись, і громада має розпоряджатись цими ресурсами, отримуючи кошти на своє існування», – наголосив Анатолій Сергійович.

Він також додав, що потрібно негайно вирішувати питання заборгованості по заробітній платі освітянам і медикам, крім того, потрібно вже в серпні здійснити індексацію зарплат і пенсій. «Вимагатиму цього в уряду та підтримуватиму будь-яку ініціативу в цьому напрямку», – наголосив депутат.

«Бюджетні заклади мають отримувати продукти харчування місцевого виробництва, для цього буду проводити нараду з керівниками області. Чернігівщина здатна забезпечити себе овочами та необхідними фруктами, екологічно чистими, без домішок. Для того, щоб місцеві підприємці, які виробляють чисту продукцію, могли конкурувати з великими підприємствами, що безмірно застосовують хімію, потрібно прибрати хабарництво та «відкати», – зазначив він.

Крім того, Анатолій Євлахов обговорив питання, що потребує вирішення на законодавчому рівні – це питання тендерних процедур, а саме граничної суми, яка дозволяє здійснювати закупівлі без проведення тендеру. «Планка у 100 тисяч гривень має бути підвищена хоча б на рівень інфляції, а це мінімум у два рази», – наголосив парламентар.

Також обговорили питання відсутності сучасного елеватора. «Сосницькі аграрії потребують сучасного елеватора, де зможуть не лише зберігати свій урожай, а й здійснювати його первинну обробку та перевалку. Для вирішення даного питання необхідно залучити інвестора, питання пошуку буде обговорено на рівні обласної влади», – зазначив  Анатолій Євлахов.

Під час зустрічі порушили питання забезпечення підручниками. «Школи сьогодні не забезпечені підручниками, питання фінансування закупівлі підручників за рахунок економії фонду Верховної Ради не в повній мірі вирішує дане питання, проте має бути швидко реалізовано», – упевнений депутат.

Крім підручників, також обговорили проблеми вивчення іноземних мов. «Вивчення англійської мови в школах потребує більшої кількості годин, цього вимагає сучасна програма, на це скаржаться не лише викладачі, а й учні та батьки. Результати ЗНО з англійської мови ще раз підтверджують, що в цьому напрямку потрібно більше працювати», – підбив підсумки робочого візиту Анатолій Євлахов.