Децентралізація має підкріплюватись реальними коштами

Цього тижня Верховною Радою України було частково вирішено питання фінансування професійної освіти. Звісно, це лише відтерміновує проблему, адже місцеві бюджети не здатні в повній мірі фінансувати профтехосвіту за відсутності реальної бюджетної децентралізації.  Хочу дещо розвіяти радощі уряду щодо минулорічного зростання місцевих бюджетів на 40%, – це ніщо інше як інфляція. Нагадаю, що 2015-го року ми мали найбільшу в історії гривні інфляцію – майже 45%. В Україні знижується ВВП, тож яке може бути зростання надходжень до бюджетів? Ніякої децентралізації фактично не відбулося, адже з центру на місця не було передано ЖОДНОГО податку, а лише введено додаткові побори у вигляді акцизів і податку на нерухомість.

З початку 2016 року місцеві бюджети, крім профтехосвіти, ще й додатково отримали непосильний для себе тягар у вигляді харчування в школах і перевезення пільгових пасажирів, а взамін держава дала можливість підвищити податок на нерухомість. І якщо в аграрних регіонах місцеві бюджети мають хоч якісь надходження від фермерів, то в регіонах з лісистою місцевістю, таких як Полісся і Карпати, проблема наповнюваності місцевих бюджетів цьогоріч постала як ніколи гостро.

Щороку на Поліссі та в Карпатах заготовляють мільйони кубометрів деревини, при цьому рента за вирубку лісу оминає бюджети міст і районів і йде до бюджетів вищого рівня.

Наприкінці минулого року мною було ініційовано зміни до податкового кодексу і підвищено на 40% ренту за вирубку лісів, дана норма вже діє з 1 січня поточного року. Для того, щоб не розбалансовувати державний бюджет, я пропоную цю різницю у 40% направити в місцеві бюджети, відповідні зміни до бюджетного кодексу вже зареєстровані, і я прошу профільний комітет і керівництво Верховної Ради України невідкладно його розглянути на найближчих засіданнях.

У масштабах країни  це менше 100 мільйонів гривень, але це дуже суттєві кошти для найбільш депресивних регіонів України, адже вони вже в січні мають проблеми з виплатою заробітних плат працівникам дитячих садків, культури та позашкільних навчальних закладів.

З виступу Анатолія Євлахова у Верховній Раді України 05.02.2016 р.

Прес-служба депутата 

Позиція Анатолія Євлахова щодо процесу децентралізації